Weakened Werrington endure tough afternoon at Troon

By The Post in Cricket

Saturday, July 8

LWC Drinks Cornwall Cricket League

ECB Cornwall Premier League

Hayle — Falmouth 189 (R Kellow 93, J Stephens 30; J Maritz 2-19, S Richards 2-20, D Lello 2-30), Hayle 190-5 (D Lello 66, G Lawrence 37no; E Osner 2-35). Hayle (20 points) beat Falmouth (six) by five wickets.

Penzance — Penzance 163 (R Edwards 40, B Wadlan 38, C Goldsworthy 32; S Eddy 5-30, G Tregenza 3-39), Helston 118 (E Koekemoer 34, D Jenkin 22; N Pobega 3-22, A Angove 3-29, J Sykes 2-18, G Smith 2-18). Penzance (18 points) beat Helston (six) by 45 runs.

Redruth — Redruth 277-9 (P Howells 74, G Bolland 48, M Jenkin 41, T Whiteford 32; D Ferris 4-12, C Roberts 3-42), Grampound Road 190-9 (J Mathys 60, P Davey 31no; H Bolland 4-50, C Johnson 2-34). Redruth (19 points) beat Grampound Road (eight) by 87 runs.

St Just — St Just 149 (G May 54, N Curnow 31; N Ivamy 4-12, R Harrison 2-24, R Spall 2-30), Truro 143 (A Noott 35, T Sharp 32, S Harvey 31; H Medhurst 4-25, G May 2-18). St Just (17 points) beat Truro (seven) by six runs in a match reduced to 35 overs.

Werrington — Werrington 216-7 (B Smeeth 70, P Smith 31, M Robins 30, J Turpin 25no, N Lawson 24; A Libby 3-37, S Barrott 2-27), St Austell 182 (M Bone 47, K Van Rooyen 46, A Libby 32; B Smeeth 4-32, J Turpin 3-20, M Robins 3-29. Werrington (20 points) beat St Austell (seven) by 34 runs.

County Division One

Camborne — Camborne 277 (D Hocking 66, J Harvey 44, K Roberts 39, L Weeks 32, N King 23; R Clark 4-47, J Tabb 3-27), Gorran 201 (I Jones 63, R Dixon 28, J Lakeman 22; S Masher 5-39, S Pooley 4-42). Camborne (20 points) beat Gorran (ten) by 76 runs.

Ludgvan — Ludgvan 206 (A Westren 49, D Nicholls 31, W Southcott 28; C Wilson 2-33, A Barton 3-27, R Hawken 2-29),

St Minver 118 (R Hendricks 32, J Stone 27; D Nicholls 3-15, M Stevens 4-66). Ludgvan (20 points) beat St Minver (seven) by 88 runs.

Newquay — Newquay 145 (T Eggins 36, A Cocking 26, C Pearce 22; D Dunnett 5-17, E Dunnett 2-31, C Morse 2-31), Wadebridge 148-5 (C Morse 46no, R McLachlan 33no, J Maycock 25; J Hancock 4-24). Wadebridge (19 points) beat Newquay (five) by five wickets. Wadebridge deducted one point for a slow over rate.

Roche — Callington 249-9 (C Coates 74, A Jones 40, A Robinson 38; M Trudgeon 3-36, J Chaffin 2-31), Roche 181 (C Rowe 32, D Burnett 30; H Sawyers 4-64, C Davies 3-55). Callington (20 points) beat Roche (eight) by 68 runs.

Rosudgeon — Rosudgeon 274-8 (B Ellis 68; M Waters 65no; J Williamson 44; M Skewes 39; R Turner 3-38), Lanhydrock 213 (J Butler 51, S Benney 26; J Stephens 3-35; M Jacka 2-28).

Rosudgeon (20 points) beat Lanhydrock (nine) by 61 runs.

Troon — Werrington 92 (I Searle 25no; D Walker 3-10, L Goldsworthy 2-9, J Goldsworthy 2-16), Troon 96-1 (L Goldsworthy 55no, J Goldsworthy 23no). Troon (20 points) beat Werrington (two) by nine wickets.

Division Two East

Bude — Bude 234-7 (M Mansbridge 56, A DeRosa 50, G Wint 45, M Williams 30; S Cole 2-36, A Grant 2-40, T Bunt 2-52), St Erme 235-3 (S Tangye 80, S Cole 78no, A Grant 21no). St Erme (18 points) beat Bude (six) by seven wickets.

Callington — St Blazey 270-8 (N Carter 121, J Hine 49, P Carne 27; R Holloway 5-46, S Beare 3-45) Callington 273-7 (S Beare 87no, T Neville 75; A Thomas 2-27, I Chambers 2-72). Callington (19 points) beat St Blazey (eight) by three wickets.

Menheniot-Looe — Luckett 300 (A Brenton 92, A Hoskin 56, Ryan Brown 34no; J Petherick 4-58, T Rogers 3-79), Menheniot-Looe 261 (P Nance 58, R Ripley 44, M Perrett 30;

L Brenton 4-52). Luckett (20 points) beat Menheniot-Looe (ten) by 39 runs.

St Austell — St Austell 226 (O Geeves 48, B Wilson 47, J Carter 44, M Nile 27; P West 3-15, R Mutch 2-41), Launceston 228-3 (D Tilley 99no, S Pengelly 54, extras 54). Launceston (20 points) beat St Austell (six) by seven wickets.

South Petherwin — South Petherwin 197-9 (A Warne 73, N Gerry 20; T Jayne 2-36, Alex Bicknell 2-51), Newquay 200-7 (C Jordan 50, R Morgans 49, C O’Dwyer 20, Ash Bicknell 20, D Ogden 20no; J Masters 3-36). Newquay (19 points) beat South Petherwin (seven) by three wickets.

Division Three East

Gorran — Tintagel 298-4 (G Uglow 77no, S Harrison 74, J Burnard 44, J Seldon 40no; M Liddicoat 2-67), Gorran 213-8 (S Dixon 48, M Liddicoat 30, O Matthews 20, D Bunney 20; R Pooley 3-36, J Ellis 2-38). Tintagel (19 points) beat Gorran (seven) by 85 runs.

Luckett — Luckett 215-7 (M Budge 58, S Brown 45, R Seeley 25, I Roberts 23; J Maunder 3-22, J Cobb 2-59, J Coates 2-62), Liskeard 216-4 (M Wright 69, S Kidd 49, J Maunder 41). Liskeard (18 points) beat Luckett (seven) by six wickets.

Werrington — Werrington 153 (T Dingle 26, N Oldaker 24, J Moon 21; J Rowe 2-34, P Theunissen 3-38, A Le Masurier 2-44, P Trethewey 3-30), Roche 154-1 (T Trudgeon 51, D Jeffery 59no).

Roche (20 points) beat Werrington (three) by nine wickets.

Division Four East

Grampound Road — Grampound Road 144 (C Burnett 39, A Lean 25; G Orr Wilcox 2-20, T Leveson 2-30, R Walter 2-29, S Stacey 2-25). Holsworthy 146-2 (S Stacey 45no, R Walter 40, J May 34). Holsworthy (20 points) beat Grampound Road (four) by eight wickets.

Launceston — Launceston 244-8 (M Diebner 28, C Forsyth 33, G Wallis 79, M Bloomfield 29; M Maiden 2-30, C Crabb 2-52, J Cowley 2-45), Menheniot-Looe 243-7 (S Gliddon 108no, M Maiden 20, B Fleming 34; D Cox 2-49, E Green 2-58). Launceston (18 points) beat Menheniot Looe (nine) by one run.

St Blazey — St Blazey 345-4 (D McErlain 170no, G Jones 130 (330 fourth wicket partnership); D Burnard 4-68), Delabole 129 (J Blanchard 49, D Burnard 39; I Marshall 5-19). St Blazey (20 points) beat Delabole (five) by 216 runs.

St Erme — St Erme 253-8 (J Moses 82no, C Edgcombe 77, M Townsend 24; R Ellis 2-51, G Moore 2-53), Bude 144 (I Mill 40, A Greaves 25, G Moore 22, O Edwards 4-17, D Kuruppu 3-31, L Grant 2-33, J Moses 2-37).

St Erme (20 points) beat Bude (seven) by 109 runs

St Minver — Newquay 261-2 (M Webber 103no, T Rhodes 78, J Phillips 29no), St Minver 171 (P Chapman 46, S Hawke 22; K Salts 3-15, M Blackshaw 3-41, J Howarth 2-56) . Newquay (20 points) beat St Minver (five) by 90 runs.

Division Five Gannel

Tintagel — Tintagel 142-9 (B Jarram 29, C Lovegrove 23, M Harrison 20; D Brice 3-27, S Pluckrose 3-48, C Burns 2-33), St Neot 115 (M Bunt 28, G Kent 22; K Lawrence 4-21, B Lane 3-16, T Harris 2-36). Tintagel (18 points) beat St Neot (six) by 27 runs.

Division Five Tamar

Buckland?Monachorum — Launceston 64 (L Matthews 20; D Rogers 3-7, L Dennis 3-8, S Hoad 3-22),

Buckland Monachorum 66-2 (G Elkington 52no). Buckland Monachorum (20 points) beat Launceston (two) by eight wickets.

Launceston — Menheniot-Looe 186 (R Knight 56, J English 45, K Murray-Dustan 3-19, M Rickard 2-25, R Hodge 2-32, S Ham 2-36), Callington 188-8 (K Beare 50, R Hodge 43, S Ham 34no, C James 5-40). Callington (20 points) beat Menheniot Looe (eight) by two wickets.

Gunnislake — Gunnislake 178 (S Payne 57, S Lees 51, B Martin 38; A Ellacott 4-49, D Shaw 2-17, F Bulmer 2-24), Tideford 127-8 (A Ellacott 20, S Pook 3-13, A Gourlay 2-20). Gunnislake (18 points) beat Tideford (eight) by 51 runs.

St Stephens (Saltash) —

St Stephens (Saltash) 178-8 (N Ward 3-10, B Baker 3-31), Werrington 179-2 (N Dennis 81no, N Ward 33no, F Ward 19). Werrington (19 points) beat St Stephens (Saltash) (five) by eight wickets.

Other Results

Rosevear Cup (quarter-final)

St Minver — St Minver 70, Wadebridge 71-0. Wadebridge beat St Minver by ten wickets.

Add Comment

Add Your Comment

You don't need an account to leave a comment

By posting your comment you agree to our T & C