Werrington win basement battle with Roche

By The Post in Cricket

Saturday, August 5

LWC Drinks Cornwall Cricket League

ECB Cornwall Premier League

Falmouth — Werrington 154-9 (M Gribble 50, B Smeeth 26; R Kellow 3-25, J Stephens 3-40, G Popperwell 2-11), Falmouth 93 (J Stephens 22, S Hooper 20; M Robins 5-4, T Dinnis 2-13). Werrington (18 points) beat Falmouth (four) by 61 runs.

Grampound Road — Penzance 193 (G Smith 48, N Pobega 45, A Angove 23; J Mathys 3-35, L Sanders 3-36), Grampound Road 161 (C Dalby 45; N Pobega 3-26, J Ludlam 2-18, B Wadlan 2-34). Penzance (19 points) beat Grampound Road (eight) by 32 runs in a match reduced to 45 overs.

Helston — Helston 144 (B Rule 41, D Jenkin 26; P Nicholas 4-18, C Donnelly 3-30). St Just 145-4 (B Brooks 60no, P Nicholas 21, H Medhurst 21; S Jenkin 2-26). St Just (20 points) beat Helston (four) by six wickets in match reduced to 45 overs.

Redruth — Redruth 165 (M Jenkin 58, S Wyatt 28; D Lello 3-7, G Lawrence 3-21), Hayle 166-4 (S Richards 40, J Maritz 39, D Lello 28no, G Lawrence 21no). Hayle (20 points) beat Redruth (five) by six wickets.

Truro — St Austell 204-9 (A Libby 41, G Bone 38no, M Bone 28, A Bone 23, M Ellison 20; K Snell 4-39, N Ivamy 2-22), Truro 204-9 (S Harvey 57, D Brent 42no, A Noott 33, extras 38; S Raven 2-18, G Bone 2-24, M Bone 2-43). Truro (16 points) tied with St Austell (16 points).

County Division One

Callington — Callington 151 (A Mortimore 37, P Tancock 35; R Hendricks 5-18), St Minver 153-2 (R Pooley 86no, R Hendricks 21no). St Minver (20 points) beat Callington (four) by eight wickets.

Gorran — Rosudgeon 200 (M Waters 95no, L Harvey 47; J Tomlinson 3-29, R Kendall 3-58, H Blamey 2-17, R Clark 2-31), Gorran 204-4 (J Lakeman 65, R Kendall 59no, C Grey 35; B Ellis 2-40). Gorran (20 points) beat Rosudgeon (seven) by six wickets.

Lanhydrock — Ludgvan 105 (R Eddy 18; T Trethewey 3-26, C Rogers 3-17, D Wet Swart 2-23), Lanhydrock 33 (D Nicholls 6-12, M Stevens 4-19). Ludgvan (17 points) beat Lanhydrock (five) by 72 runs.

Troon — Newquay 123 (H Webb 27, R Morgans 22; D Walker 4-12, J Goldsworthy 2-12), Troon 125-3 (S Eva 48, L Goldsworthy 41; T Eggins 2-19). Troon (20 points) beat Newquay (four) by seven wickets.

Wadebridge — Camborne 193-8 (L Weeks 43, S Pooley 38, S Hosking 38, K Roberts 22; E Dunnett 4-41), Wadebridge 197-7 (C McLachlan 55, B Jackson 36no, M Jolliffe 35, J Maycock 27; D Hocking 2-31, S Masher 2-27). Wadebridge (19 points) beat Camborne (seven) by three wickets.

Werrington — Roche 91 (P Theunissen 31; M Taskis 5-10, B Jenkin 2-35), Werrington 95-3 (B Jenkin 58no; S May 2-7). Werrington (20 points) beat Roche (three) by seven wickets.

Division Two East

Boconnoc — Boconnoc 201 (J Doney 57, J O’Regan 46, J Niblett 30; R Hodge 4-35, N Lister 3-35), Callington 105 (J Niblett 4-33, H Moll 3-21). Boconnoc (20 points) beat Callington (seven) by 96 runs.

Launceston — Launceston 319-6 (K Worth 143no, S Pengelly 51, F Edgley 30, M Bolt 25, D Tilley 20; A DeRosa 2-40, M Peck 2-101), Bude 85 (P Williams 28; R Mutch 3-9, S Pengelly 3-27, P West 2-15, A Taylor 2-16). Launceston (20 points) beat Bude (five) by 234 runs.

St Austell — St Austell 187-7 (O Geeves 67no, J Carter 33, I Trembath 22, M Nile 21; J Masters 2-42, A Yelland 2-19), South Petherwin 114 (A Warne 31, J Masters 26no; J Carter 3-13, N Matthews 2-33, I Trembath 2-27, A Bist 2-18). St Austell (19 points) beat South Petherwin (five) by 73 runs.

St Erme — Luckett 173-9 (Ryan Brown 48, Richard Brown 40; S Tangye 4-27, E Dodd 2-20), St Erme 177-5 (S Tangye 47, Liam Lombard 44, T Bunt 32; R Piper 2-19). St Erme (19 points) beat Luckett (six) by five wickets.

Division Three East

Ladock — Tintagel 156 (S Harrison 42, T Preston-Evans 33, extras 33; M Butler 4-38, V Oza 3-27, R Gates 2-20), Ladock 158-0 (M Butler 115no, V Oza 35no). Ladock (20 points) beat Tintagel (three) by ten wickets.

Luckett — Luckett 182-8 (A Small 81, R Seeley 25; J Sander 4-18, O Bate 2-45), Wadebridge 178-4 (R Helleur 45no, R Centeni 27no, M Williams 25, N Richards 24, N Meneer 22; A Small 2-35). Wadebridge (19 points) beat Luckett (six) by six wickets.

Saltash — Saltash 261-5 (C Simpson 123, B Eigenmann 36, A Stevenson 34no, M Hutchings 20; J Gribble 2-45), Werrington 201 (D Jenkin 65, K Moore 38, J Gribble 31; D Bolland 4-38, B Eigenmann 3-27). Saltash (20 points) beat Werrington (seven) by 60 runs.

Division Four East

Bude — Duloe 225-7 (C Goldthorpe 61, M Jordan 27, M Copplestone 23, E Coley 31, E Facey 29no; G Moore 3-43), Bude 159 (G Wint 32, A Williams 37, G Moore 22; E Facey 4-33). Duloe (20 points) beat Bude (six) by 66 runs.

Delabole — Bugle 97 (J Oulton 4-19, D Burnard 2-19), Delabole 98-0 (G Burrell 46no, A Pooley 30no). Delabole (20 points) beat Bugle (two) by ten wickets.

Holsworthy — Launceston 151 (S Keighley 43, D Sillifant 31; A Gerry 4-17, B Hutchings 2-16), Holsworthy 152-6 (S Stacey 58, R Walter 47no; J Hake 4-27). Holsworthy (20 points) beat Launceston (six) by four wickets.

St Minver — Grampound Road 180 (C Davey 46, A Gilder 29, T Blake 26; H Hambly 4-36, S Hocking 3-46), St Minver 83 (D Keevil 4-35, T Blake 3-19, N Keevil 2-13). Grampound Road (19 points) beat St Minver (seven) by 97 runs.

Division Five Gannel

Tintagel — Tintagel 154 (C Lovegrove 35; S Bennetts 3-28, M Roach 3-31), St Austell 153-9 (B French 42, S Bist 23, T French 22; F Page 3-38, T Harris 2-48, J Strout 2-5, G Jones 2-38). Tintagel (17 points) beat St Austell (eight) by one run.

Division Five Tamar

Launceston — St Stephens (Saltash) 175-5 (S Yeo 72, I Stevenson 21; P Bunn 2-31, E Green 2-43), Launceston 162 (P Wilton 40, P Bunn 30, S Wilton 25; S Watson 3-21, S Court 3-58, J Daniel 2-29). St Stephens Saltash (19 points) beat Launceston (six) by 13 runs.

Menheniot-Looe — Gunnislake 214 (A Astley 135, I Barker 24; D Killoran 3-25, T Joyce 2-39, P Juckett 2-60), Menheniot- Looe 100-8 (N Dhayal 44; S Pook 3-19, I Barker 2-24. Gunnislake (19 points) beat Menheniot Looe (seven) by 114 runs.

South Petherwin — South Petherwin 123 (M Howgill 24no; M Rickard 3-13; L Dennis 2-19, R Ham 2-23), Callington 124-4 (K Beare 29, J Meertons 26no; E Steedman 2-40). Callington (20 points) beat South Petherwin (five) by six wickets.

Werrington — Milton Abbot 264-5 (M Jenkins 113, P Crocker 54; D Howgill 2-44), Werrington 156-6 (I Wills 51no, A Smeeth 31; M Gray 2-62). Milton Abbot (18 points) beat Werrington (five) by 108 runs.

Sunday, August 6

Division Four East

Newquay — Newquay 119-8 (J Tinson 33no; S Trewin 3-23, D Burnard 2-28), Delabole 120-0 (A Pooley 52no, G Burrell 42no).

Delabole (19 points) beat Newquay (two) by ten wickets.

Cornwall Women’s League

Redruth — Redruth 194-6 (E Mitchell 79, A Barnicoat 52; A Barnes 2-9, E Barnes 2-46), Launceston 62 (E Barnes 18no; T Smith 3-7, A Kent 2-7).

Redruth (20 points) beat Launceston (five) by 132 runs.

Add Comment

Add Your Comment

You don't need an account to leave a comment

By posting your comment you agree to our T & C